Akmenės krašto muziejus Akmenės krašto muziejus
  Apie mus |Padaliniai |Kontaktai |Finansinės ataskaitos |Viešieji pirkimai |Dokumentai
Svetainės medis mail Akmenės krašto muziejus
LtIRuIEn
Žiniasklaida apie mus
a a   a
Fitozauro liekanos eksponuojamos Akmenės krašto muziejuje

2010 metais tarptautinės lauko ekspedicijos metu Šaltiškių molio karjere rastos fitozauro fosilijos. Jas rado geologas ir stuburinių paleontologas Grzegorz Niedźwiedzki (Varšuvos universitetas), biologijos fakulteto doktorantas Stephen L. Brusatte (Gamtos istorijos muziejus Niujorke), Robert Bronowicz (Miunchenas), Tomasz Sulej (Varšuva). Tai pirmosios mezozojaus laikų fosilijos Baltijos regione: du žandikaulio fragmentai ir trys fitozauro dantys (archosauriform roplių grupė).

Tooth 1.jpg  Tooth 2.jpg  Part of jaw of premaxillary bone.jpg  Part of jaw.jpg

Ftozauro dantys ir žandikaulio fragmentai (G. Niedzwiedzki nuotr.)

2011 m. rugsėjo 12 d. Lietuvos geologijos tarnybai buvo perduotas siuntinys iš Lenkijos su šiuo unikaliu radiniu.

Mezozojaus eros stuburinių gyvūnų fosilijos labai retas radinys ne tik Lietuvoje, bet visame Rytų Baltijos regione (Latvijoje, Estijoje, Rusijos Kaliningrado srityje). Apie Baltijos regione gyvenusius mezozojaus eros ryklius ir bestuburius yra nemaža duomenų, tačiau mažai žinoma apie gyvūnus, gyvenusius dinozaurų laikais. Taip yra matyt todėl, kad Rytų Baltijos regionas tuo metu buvo 40° šiaurės platumoje ir sąlygos gyventi stambiems stuburiniams buvo gana nepalankios.

Šiaurės pusrutulyje triaso fitozaurų fosilijos randamos regionuose iki 45° šiaurės platumos. Šis rajonas šiek tiek platesnis, nei šiuolaikinių krokodilų paplitimas (30° šiaurės ir pietų platumos; Markwick, 1998). Dėl nepilnai ištirtų teritorijų, fitozauro fosilijų radimviečių pasiskirstymas gali būti dar didesnis.

Šaltiškių karjero radiniai – unikalus atradimas. Triaso periodo Phytosaurai iki šiol buvo rasti tik Vidurio Europoje. Ventos krašte rastos gerai išsilaikiusios stuburinių gyvūnų fosilijos yra nepaprastai retas reiškinys, todėl būtini tolesni Šaltiškių karjero tyrinėjimai. Šiuos vertingus radinius lapkričio 18 d. Lietuvos geologijos tarnyba perdavė Akmenės krašto muziejui. Dvi žandikaulio liekanos ir trys dantys jau eksponuojami Akmenės krašto muziejuje šalia akmenų kolekcijos.

  Fitozaurų apibūdinimas

Fitozaurai – išnykusi stambių, vėlyvojo triaso pusiau vandeninių roplių Archozaurų grupė. Fitozaurai priklauso Phytosauridae šeimai. Jie turėjo ilgą snukį (kaukolės dydis gali siekti daugiau kaip 120 cm), buvo gerai šarvuoti, savo dydžiu (apie 5 m ilgio), išvaizda ir gyvenimo būdu labai panašūs į šiuolaikinius krokodilus, gyveno ežeruose, upėse ir pelkėse. Pavadinimas „phytozaur“ (augalėdis roplys) yra labai klaidinantis, šių roplių žandikalių ir dantų struktūra aiškiai rodo, kad fitozaurai buvo plėšrūnai. Pirmasis juos aprašė G. Jaeger (1828), jis tyrinėjo augalėdžius roplius ir fitozaurai buvo klaidingai prie jų priskirti.

Fitozaurai labiausiai buvo paplitę triaso periode prieš 205–250 mln. metų. Jų fosilijų randama Vidurio Europoje, Šiaurės Amerikoje, Indijoje, Maroke, Tailande ir Madagaskare. Jų aptinkama ir ankstyvosios juros periodo uolienose.

Phytosaur-500x375.jpg   http://somewhereelse.com.au/?cat=7

 

Informaciją parengė

Lietuvos geologijos tarnybos

Informavimo poskyris

tel. (85) 2331535

   Atgal
 
Interneto svetainių kūrimas Svetainių kūrimas optimizavimas seo paslaugos