Edukaciniai užsiėmimai

Kultūros paso edukacijos Akmenės krašto muziejuje 2025 m.

„Vilna vilnele, parink drugelį...“

Populiariausias Akmenės krašto muziejuje siūlomas edukacinis užsiėmimas, kurio metu detaliai susipažįstama su drugeliais. Dalyviai apžiūri Boriso Izenbeko dieninių drugelių kolekciją, o balandžio-spalio mėnesiais lankomas dar ir gyvų drugelių namas, kuriame gyvena iš tolimų egzotiškų kraštų atkeliavę skrajūnai. Antroje užsiėmimo dalyje vaikai matytus ar įsivaizduojamus drugelius mėgina kurti iš spalvotos vilnos. Darbas vyksta sauso vėlimo metodu naudojantis specialiomis adatomis. Kūriniai lieka jų autoriams, galima juos įsirėminti, kad darbelis ilgiau išliktų, nenusimestų.
Amžiaus grupė: 4-7 kl. 
Kaina: 3 Eur.
Trukmė: 1 val.

„Antras drugio gyvenimas“

Edukacija susideda iš dviejų dalių. Pirmojoje supažindinama su pasaulio dieninių drugių įvairove, jų biologinėmis ypatybėmis: spalvomis, formomis, elgsena, vystymosi stadijomis. Apžiūrimi gyvi drugiai tropinių drugelių namelyje (jei tuo metu yra). Antrojoje (praktinėje) edukacijos dalyje vyksta atvirukų gamyba iš popieriaus ir drugelių sparnų. Užsiėmimas reikalauja didelio kruopštumo, atidumo (naudojama trapi, smulki medžiaga), todėl yra skirtas vyresniųjų klasių moksleiviams, ypač tinkamas lankantiems meno mokyklas ar būrelius.
Amžiaus grupė: 8-10 kl. 
Kaina: 5 Eur.
Trukmė: 1 val. 30 min.

„Drugiai ir dinozaurai“

Kas sieja drugius ir dinozaurus? Dinozaurai klestėjo Mezozojaus eroje, prieš 250-65 mln. metų, o drugiai tuo laikotarpiu išsivystė iš apsiuvų. Didieji ropliai ir kita priešistorinė fauna išlikę tik fosilijose, o štai spalvingi skrajūnai tebegyvena iki šių dienų. Akmenės krašto muziejuje eksponuojama didžiausia Lietuvoje dieninių drugių ir turtinga fosilijų kolekcija. Edukacijos metu pristatoma priešistorinio pasaulio gamtos įvairovė ir dabar Žemėje tebegyvenančių drugelių kolekcija, susipažįstama su didžiausiais ir mažiausiais drugiais, jų raštai ir dydžiai patyrinėjami po didinamuoju stiklu. Po to įspūdžiai, pasirinktas drugelio ar fosilijos fragmentas perkeliami ant balto lapo naudojantis pieštukais ir akriliniais dažais.
Amžiaus grupė: 4-8 kl. 
Kaina: 5 Eur.
Trukmė: 1 val. 30 min.

„Baltų ženklai ir simboliai“

Akmenės krašto muziejuje pagoniško laikotarpio artefaktų nėra daug, tačiau senieji simboliai ilgus amžius iki pat šių dienų išliko liaudies meistrų pavaizduoti ant įvairių daiktų. Pirmoji užduotis ir yra paklaidžioto po visą muziejų ir surasti juos archeologijos, etnografijos salėse. Kai kurie ornamentai, svastikos, gyvybės medžiai, vėliau persikėlę į tekstilės, buities rakandų puošybą, yra originalūs ir kitur nesikartoja. Po pažinties su ekspozicijų salėmis ir platesnio įvairių baltų tautų naudotų simbolių aptarimo, moksleiviai ant medinės plokštelės kuria suvenyrą su baltų simbolika. 
Amžiaus grupė: 7-10 kl. 
Kaina: 5 Eur.
Trukmė: 1 val. 30 min.

„Karpiniai ir raižiniai“

Edukacija apima pažintį su drugių pasaulio įvairove ir popierinio darbelio sukūrimą. Pirmiausia lankoma B. Izenbeko drugelių kolekcijos salė, susipažįstama su jų įvairove, formomis ir spalvų deriniais. Šiltuoju metų laiku apžiūrimas gyvų drugelių namas, kuriame iš lėliukių ritasi gyvi egzotiniai skrajūnai. Kūrybinė edukacijos dalis: iš popieriaus išpjauti, iškirpti drugelį, suderinti spalvas ir raštus, sukurti spalvinius kontrastus.
Amžiaus grupė: 6-12 kl. 
Kaina: 4 Eur.
Trukmė: 2 val. 

„Senas kaimas Akmenėje“

Kaip vadinamas įrankis, kuriuo pjaudavo žolę ar kiti buities rakandai? Lengvas ar sunkus buvo gyvenimas kaime prieš 50 ar 100 metų? Ar per meną įmanoma susipažinti su senelių/prosenelių buitimi? Užsiėmimo metu siūloma atidžiau įsižiūrėti į Elenos Adomaitienės tapybos darbus, kuriuose matyti žmonės su naminiais gyvuliais ir paukščiais savo ūkiuose, kiaulės pjovimas, miško kirtimas, taip pat šventės – Užgavėnės, vestuvės. Paveikslai bus aptariami, kas ten vaizduojama, kaip seniau žmonės gyveno ir t. t. Kūrybinė edukacijos dalis: iš matytų paveikslų moksleiviai išsirinks, ką norės vaizduoti, ir akvareliniais pieštukais susikurs eskizus. Tikslas yra pavaizduoti naminius gyvūnus, tačiau galima piešti patikusius daiktus ar sodybas. Darbai užbaigiami šlapiu teptuku, pieštukais išvedžiotos spalvos susilieja, gaunami įvairūs spalvų deriniai. Pabaigoje dalyviai aptaria ir pristato savo kūrinius.
Amžiaus grupė: 3-6 kl. 
Kaina: 4 Eur.
Trukmė: 1 val. 30 min.

Plačiau apie edukacijas Akmenės krašto muziejuje:
+370 425 55 075
info@akmenesmuziejus.lt

Kitos edukacijos Akmenės krašto muziejuje

Kiaušinių marginimas vašku

Organizuojamas prieššventiniu laikotarpiu prieš Velykas. Dalyviai atsineša savo kiaušinių ir jie marginami tradiciniais, įprastais ar savo sugalvotais raštais. Edukacinis užsiėmimas tinka visoms amžiaus grupėms, jo kaina – 1 EUR. Su išankstine registracija.

Simbolių raizgymas 

Simbolių raizgymas, DZENraizgymas (orig. ZENTANGLE) – nesudėtingas, smagus būdas lavinti kūrybiškumą ir patirti gerų emocijų. Pasikartojančiais raštais kuriami nedidelio formato paveikslėliai. Pažvelgus į pavyzdžius, daugelis raizginių gali pasirodyti sudėtingi, tačiau juos išnarpliojus, lieka linijos, taškai ir įvairios į vieną nuoseklų raštą sulimpančios formos. Šie raizginiai – tarytum gyvenimo bėdos: suskaidžius į daug smulkių dalelių, jos nebeatrodo tokios didelės ir neišsprendžiamos. „Smegenų joga“ vadinamam užsiėmimui nereikia turėti ypatingų talentų ar būti dailininku. Šį meditacinio meno metodą sukūrę autoriai menininkai Rickas Robertsas ir Maria Thomas skelbia kūrybinę laisvę šūkiu: „Viskas įmanoma vienu brūkštelėjimu!“ Edukacija trunka 45 min., tinka moksleiviams nuo 7 metų ir suaugusiems. 
Amžiaus grupė: 2-12 kl. 
Kaina: 1 Eur.
Trukmė: 45 min.

Plačiau apie edukacijas Akmenės krašto muziejuje:
+370 425 55 075
info@akmenesmuziejus.lt

Kultūros paso edukacijos Lazdynų Pelėdos muziejuje 2025 m.

Knygnešystė Lazdynų Pelėdos kūriniuose – brandžios asmenybės misija

Atvykę į Paragių dvarą, talentingo dailininko ir visuomenės veikėjo Nikodemo Ivanausko bei jo dukterų rašytojų Sofijos Pšibiliauskienės ir Marijos Lastauskienės, rašiusių bendru Lazdynų Pelėdos vardu, tėvoniją, mokiniai susipažins su dvaro aplinka, statiniais, jų funkcija, muziejaus ekspozicija. Edukacinės programos ir protmūšio metu dalyviai išgirs Paragių dvare gyvenusių asmenybių gyvenimo istorijas. Gautas žinias po to galima užtvirtinti protmūšyje apie gyvenimą dvare prieš šimtą metų ir seniau. 
Amžiaus grupė: 8-12 kl. 
Kaina: 5 Eur.
Trukmė: 1 val. 30 min.

"Atkeliauk ir Paragiauk: žaisk, virk, patirk"

Pažintis su gyvenimo kaimiškoje aplinkoje specifika, su rakandais, kurie minimi Lazdynų Pelėdos kūriniuose, rašytojų seserų gyvenamąja aplinka įvairiais jų gyvenimo tarpsniais Lietuvos ir Europos istorijos kontekste. Edukacijos metu mokiniams pristatoma pirmoji Lietuvoje receptų knyga „Šeimininkėms vadovėlis“, kurią parengė Lazdynų Pelėda. Siūloma patiems pasigaminti išsirinktą patiekalą. 
Amžiaus grupė: 5-10 kl. 
Kaina: 5 Eur.
Trukmė: iki 3 val.

"Pabuskit, staklelės, pakvieskit dvarelin"

Užsiėmimo metu trumpai aptariamos Paragių dvaro asmenybės: dailininkas Nikodemas Ivanauskas, jo žmona Karolina ir dukros rašytojos, kūrinius skelbusios bendru Lazdynų Pelėdos slapyvardžiu. Sofija Pšibiliauskienė būdama bajoraitė rašė lietuviškai, puošėsi tautiniu kostiumu, savo straipsniuose skatino rinkti etnografinius objektus, pati gebėjo puikiai austi bei konsultuodavo artimiausių apylinkių audėjas. Edukacinio užsiėmimo metu aktualizuosime amato svarbą žmonių gyvenime ir perduosime audimo pagrindus kiekvienam dalyviui, supažindinsime su žemaitiškų raštų įvairove ir koloritu. Muziejuje yra galimybė austi dvinytėmis ir keturnytėmis audimo staklėmis. Remdamiesi tautosaka, pvz. patarle "Gera audėja ir ant tvoros audžia" iliustruosime mūsų etninės kultūros ištakas bei reikšmę. Dalyviams suteiksime sąlygas pasirinkti ataudų spalvas ir parodysime, kaip audiniai prikeliami antram gyvenimui.
Amžiaus grupė: 5-8 kl. 
Kaina: 5 Eur.
Trukmė: 2 val.

"Atkeliauk ir Paragiauk: Žaisk kaip prieš šimtą metų"

Atvykę į Paragių dvarą, seserų rašytojų, rašiusių bendru Lazdynų Pelėdos vardu, gimtinę, mokiniai susipažins su dvaro aplinka, statiniais, jų funkcija, muziejaus ekspozicija ir buities rakandais. Senus daiktus galima paliesti, palaikyti rankose, užuosti. Edukacinės programos metu mokiniai žaidžia folklorinius žaidimus taip ugdydami bendravimo ir bendradarbiavimo įgūdžius. Parko šimtamečių medžių apsuptyje atsikvėpti kviečia supynės bei lingynės.
Amžiaus grupė: 1-7 kl. 
Kaina: 5 Eur.
Trukmė: 1 val. 30 min.

Plačiau apie edukacijas Lazdynų Pelėdos muziejuje:
+370 636 06043
lazdynupeledosmuziejus@gmail.com

Akmenės rajono savivaldybės Akmenės krašto muziejus
 
Įmonės kodas 300629754
K. Kasakausko g. 17, LT-85367 Akmenė
Tel. +370 425 55 075
El. paštas info@akmenesmuziejus.lt
Banko sąskaita paramai: LT30 4010 0433 0020 7271
www.akmenesmuziejus.lt
X