Papilės kapinyno radiniai


Ši ekspozicija Akmenės krašto muziejuje atidaryta 2018 m., bendradarbiaujant su Šiaulių Aušros muziejumi, kuriam ir priklauso šie eksponatai.
Akmenės krašto muziejuje yra eksponuojami žemgalių rūbai ir atkurti papuošalai pagal kapinynuose rastus papuošalus.

ZOOMORFINIAI PAKABUČIAI

Papilės kapinyne rastas ažūrinis zoomorfinis pakabutis, tai – stilizuoto paukščio pavidalo, viengalvis, su keturiomis ataugėlėmis. Kabutis buvo kabinamas už grandinėlės, įvertos į viršuje esančią skylutę.
Kitas pakabutis rastas atsitiktinai, taip pat plokščias, su dviem į priešingas puses atsuktomis stilizuotomis paukščio galvomis, 2 kojom, 2 apskritomis kiaurymėmis, iš abiejų pusių puoštas įmuštomis akutėmis.

Žemgalių žemėse zoomorfiniai pakabučiai paplito XII-XIII a. Lietuvoje randami kabučiai laikomi atvežtiniais iš šiaurės rytinių slavų žemių per Latviją, tačiau yra nuomonių, kad pagal atvežtinius pavyzdžius buvo gaminti ir žiemgalių gyventose teritorijose.

ŽEMGALIŲ AMULETAI

XIV-XV amžiais aptinkama žalvariu kaustytų lokio nagų kabučių. Taip pat pasitaiko lokio dantų, vilko ir lūšies nagų kabučių.
Prie amuletų galima priskirti gintarinius karoliukus, rastus kapuose. Jie kabinami prie galvos apdangalo, veriami į apvaras, kabinami prie drabužių. Šiaurės Vidurio Lietuvos kapinynuose gintariniai karoliai kapuose randami po vieną ar kelis, todėl traktuojami, ne kaip papuošalai, o kaip amuletai. Amuletai iš kriauklelių taip pat buvo labai populiarūs. Papilės kapinyne buvo rastas mažas pragręžtas kauliukas su įvertu žalvariniu žiedeliu. Tai, be abejo, amuletas, greičiausiai buvo įkabintas į vieną kurią apvarą. Galbūt ypatingi moters papuošalai reiškia ypatingą šios moters padėtį.

GEOMETRINĖS FIGŪROS

Dažniausiai sutinkami papuošalų ornamentai yra geometriniai, tačiau labai mėgstamas ir reljefinis traktavimas. Įmuštas rombas, įmuštas trikampis su iškiliu vienu ar trimis taškučiais viduryje, labiau iškilus dvigubas zigzagas, primenantis pynutę, buvo mėgstami motyvai, aptinkami daugelyje to laikotarpio papuošalų - antkaklėse, apyrankėse, pentinuose.. Ažūriniu geometrinių motyvų dekoru taip pat buvo puošiami kabučiai. Šie kabučiai buvo tvirtinami prie įvairių antkaklių. Kabučių dekorui būdingi trikampio, romba motyvai. Nuo VII amžiaus Latgaloje pasirodė trapecijos formos liežuvėlių, kurie tapo vyraujančiu kabučių tipu iki pat XV amžiaus. Šalia jų X amžiuje atsirado skydelinių kabučių. XII amžiuje pasirodė rombo formos kabučiai.

Informacija iš knygos „Papilė“ I dalis, 2004 m.

https://www.baltukelias.lt/puslapis/baltu-menas/