„Išgelbėjai vieną gyvybę – reiškia, išgelbėjai pasaulį“, – taip pradėjo netradicinę paskaitą-pamoką Daumantas Levas Todesas, Tautinių bendrijų tarybos pirmininkas, pristatydamas parodą „Svetimo skausmo nebūna“ ir kviesdamas diskusijai pulką Akmenės rajono mokyklų moksleivių ir kitų bendruomenės narių, pilnai užpildžiusių Krašto muziejaus Baltąją salę. Rugsėjo 23 d. minima Lietuvos žydų genocido diena pagerbiant žuvusius likviduojant Vilniaus getą 1943 m.
D. L. Todesas kvietė kalbėtis apie praeitį keldamas ne tik klausimą „kodėl“, bet ir aptardamas aukų, budelių ir didžiausios grupės (iš tų, kurie išliko) – liudininkų – atsiminimų svarbą, objektyvų kiekvienos istorijos vertinimą, atminties, kaltės ir atsakomybės sąvokas. Jį taikliais pastebėjimais papildė verslininkas ir menininkas Eugenijus Bunka.
Visas pasaulis žino Anos Frank vardą, tačiau Maša Rolnikaitė didumai auditorijos tikriausiai buvo atradimas. Jauna mergina, išgyvenusi Vilniaus gete, vėliau – koncentracijos stovyklose, dienoraščiuose užfiksavo viską, kas nutiko Lietuvos žydams 1941-1945 m. laikotarpiu. Šių dienoraščių ir prisiminimų pagrindu 2021 m. išleista dokumentinė apysaka „Turiu papasakoti“ ir sukurtas filmas, pristatytas šio renginio dalyviams. Pasakojimu apie savo gyvenimą moteris dar kartą mums primena, jog neturime teisės to pamiršti. Dėkojame Lopaičių šeimai (MB „Pelėdiškių ąžuolas“), kantriai ir nuosekliai vystantiems žydų atminties temą.