Vidmanto Gervinsko paveikslų paroda
Trumpa pažintis su dailininku Vidmantu Gervinsku (1956-2016)
Dailininkas Vidmantas Gervinskas, tai vienas iš daugelio mūsų rajono meniškos sielos žmonių, didžiąją gyvenimo dalį praleido Akmenės krašte. Pradžioje savo kūrybinio kelio labai mėgęs jaukius mūsų krašto gamtovaizdžius, prie kurių nostalgiškai sugrįždavo ir daugiau kaip 20 metų gyvendamas Vokietijoje Freizingo mieste, netoli Miuncheno, kuriame virė, kunkuliavo įvairūs meniniai stiliai, kurie taip pat veikė jo kūrybą.
Jo kūriniai šviesėjo, darėsi spalvingesni ir įgaunantys dekoratyvumo. Paveikslų aštrių spalvų skausmingi deriniai kaip aršios konkurencinės kovos įrankiai menų perpildytoje vakarų Europos rinkoje, tikriausiai, buvo neišvengiami. O gal tai bandymai visai atitrūkti nuo savo krašto niūrios mūsų tapybos klasikų stilistikos ir nuo to slogaus savanaudiško moralinio purvinizmo atmosferos, tarpstančios ir šiandiena. Suvokęs, kad gerai gyvena tik tie, kurie moralinių kriterijų nepaiso, tie, kurie subinlaižiauja, prisitaiko ir todėl šitokioje amoralioje terpėje daugelis jautrios sielos kūrėjų, ir ne tik jie, ryžtasi įsikurti kitose šalyse tarp padoresnės, kultūringesnės visuomenės.
Vidmantas Gervinskas, tikėta, ne tik dėl šeimyninės padėties ir susidariusių palankių sąlygų, bet ir dėl to, kad čia nematė kūrybinių perspektyvų, išvyko gyventi į svetimą kraštą, kuriame laisvalaikiu kurdamas ilgėjosi savo gimtų vietų, bet galiausiai ligos palaužtas baigė ne tik kaip menininko, bet ir gero šachmatininko, sportininko ir šeimos žmogaus gyvenimą.
Mūsų tautos dvasinio pakylėjimo periode, Sąjūdžio pradžioje ir pirmosiose žaliųjų ekologinio judėjimo akcijose Naujojoje Akmenėje su dideliu entuziazmu jis palaikė mano įdėją kartu rengti kultūros rūmuose ekologinę su politine potekste meno parodą.
Šiai parodai parvežti kūrinius padėjo tapytojas Romas Norvaišas. Vežant Vidmanto kūrinius iš Vokietijos abu jautėme, kad už mūsų nugarų ne tik Vidmanto kūriniai, bet ir jis tylus ten sėdi. Ir taip nedidelę kelio dalį ši jausena mūsų neapleido.
Norėtųsi manyti, kad ir šioje parodoje jo dvasia sklando ir man nebelieka nieko kito, tik atsiprašyti jo, kad man nepavyko kol kas išeksponuoti šios parodos jo gimtąjame mieste Naujojoje Akmenėje, nes projektuojant, statant, renovuojant rajone kultūrinės paskirties pastatus apie tinkamų ekspozicinių erdvių įrengimą net nesusimąstoma, todėl tenka eksponuoti šiuos kūrinius dar kartą Akmenėje, o po to grąžinti juos Vidmanto šeimai, kuri norėjo parodyti Vidmanto kūrinius sukurtus jau ne Lietuvoje.
Antanas Adomaitis
2024-01-12