Sugrįžimai į Paragius 2021 m.
Apie projektą „Sugrįžimai į Paragius“
Džiugu, kad 2021 metų II pusmetyje laimėjus konkursą pagal Tolygios kultūrinės raidos programos Šiaulių apskrities prioritetą: etninės kultūros išsaugojimas ir puoselėjimas 2021-3 projektas „Sugrįžimai į Paragius“ gavo finansavimą iš Lietuvos kultūros tarybos ir Akmenės rajono savivaldybės.
Projekto metu surengta šiaudinių skulptūrų pynimo edukacija pagal Sofijos Pšibiliauskienės išaustų juostų pavyzdžius. Edukacijoje dalyvavo Tryškių miestelio bendruomenės nariai, Tryškių miestelio bendruomenės Dienos centro lankytojai, Kairiškių daugiafunkcio centro klubo „Margažiedis“ nariai, Akmenės r. savivaldybės Akmenės krašto muziejaus vyr. fondų saugotoja Sandra Saliamanienė, muziejininkė Raimonda Gaubytė-Kiminė, Lazdynų Pelėdos memorialinio muziejaus turizmo vadybininkas Vaidotas Sakalauskas ir Sandra Sakalauskienė, Lazdynų Pelėdos memorialinio muziejaus vadovė. Akmenės r. savivaldybės Akmenės krašto muziejaus vyr. fondų saugotoja Sandra Saliamanienė supažindino edukacijos dalyvius su tautodailėje randamų ženklų reikšmėmis ir dalyviai išstudijavę Sofijos Pšibiliauskienės austų juostų pavyzdžius patys ėmėsi kūrybos. Po kelių valandų muziejaus klojimo sienas papuošė įvairiausių formų ir dydžių šiaudinės skulptūros. Edukacijos dalyviai jėgas atgavo skanaudami muziejininkės Raimondos išvirtą žirnių košę su mėsa pagal projektą „Senelių virtuvės paslaptys 2“. Visi edukacijos dalyviai buvo pakviesti į Mėgėjų teatrų krivūlę „Sugrįžimai į Paragius“.
Rugpjūčio 21 ir 22 dienomis suorganizuota devyniolika metų iš eilės Lazdynų Pelėdos memorialiniame muziejuje vykstanti dviejų dienų tradicinė Mėgėjų teatrų krivūlė „Sugrįžimai į Paragius“, kurios metu parodyti aštuoni spektakliai. Kolektyvai atvyko iš įvairiausių Lietuvos kampelių. Pirmosios dienos programoje parodyti penki spektakliai. Renginys prasidėjo Lazdynų Pelėdos memorialinio muziejaus įkūrimo 55-erių metų sukakties paminėjimu ir Klaipėdos r. Vėžaičių kultūros centro kanklininkų ansamblio „Jovaras“ koncertine programa, vadovė Ramutė Pozingienė. Smagu, kad siekiant renginiu sudominti ir šeimas su vaikais parko scenoje parodytas Akmenės kultūros namų lėlių teatro „Lagaminas“ spektaklis su edukaciniais žaidimais „Kaip Maša susipyko su pagalve“, kurį parengė režisierė Reda Butnorienė. Jautrią istoriją žiūrovams papasakojo Kelmės r. Tytuvėnų kultūros centro mėgėjų meno kolektyvas „Varnakalnis“ spektakliu „Motinos akys“, režisierė ir scenarijaus autorė Andrėja Gričiutė. Vėliau programoje sekė Biržų Boriso Dauguviečio teatro lyrinė komedija „Švelnus ilgesys“ pagal Floridą Buliakovą, režisierė Vita Vorienė. Šis spektaklis ne vienam žiūrovui išspaudė ašarą. Klojime suskambo juokas, kai Panevėžio r. Krekenavos kultūros centro mėgėjų teatro kolektyvas „Avilys“ vaidino komediją „Nei velnias, nei gegutė“ pagal Remigijų Paciukonį, režisierė Miranda Vaitkevičienė. Mažeikių Juozo Vaičkaus skrajojamojo teatro spektaklis „Medėja“ pagal Ž. Anujį ir Euripidą, režisierius Martynas Januška, žiūrovų buvo sutiktas ovacijomis stovint, nes papasakota istorija palietė giliausius žiūrovų sielos kraštelius.
Antra diena prasidėjo Švento Roko atlaidais Šiaudinės Švč. Mergelės Marijos bažnyčioje. Po mišių sekė Panevėžio r. Ramygalos kultūros centro mėgėjų teatro „Ąžuolynė“ spektaklis „Laiko laiškai“ pagal Pauliaus Širvio kūrybą, režisierė Audronė Palionienė. Šio poeto gyvenimo istorija ir likimas artimas kiekvieno lietuvio šeimos istorijai. Spektaklis prikaustė žiūrovų dėmesį ir sujaudino iki ašarų sielon įaugusiais poeto eilėraščių ir jau dainomis tapusiais posmais. Vienos lifte užstrigusios poros istoriją papasakojo Utenos kamerinio teatro spektaklis „Pažadėk, kad nenumirsi pirmas...“ pagal Daivos Čepauskaitės pjesę „Pupos“, režisierius Šarūnas Kunickas. Lyg veidrodyje regėjome savas tarpusavio santykių dramas, naujų atradimų ir įžvalgų poveikį su laiminga pabaiga. Kol klojime Kauno miesto kamerinio teatro trupė ruošėsi spektakliui „4 Mortos“, parke, apsuptame šimtamečių medžių, koncertavo folkloro ansamblis „Mėguva“. Kolektyvų vadovių Zitos Baniulaitytės ir Dianos Šeduikienės parengta koncertinė programa nepaliko abejingų. Skambančios dainos užpildė parko erdvę, suvirpino širdis, o linksmi šokiai išjudino nuo sėdėjimo sustingusius žiūrovų kaulus. Koncertinė programa apie biteles ir liepas Paragių šimtamečių medžių apsuptyje tiko kaip medus ant duonos. Laikas iki paskutinio spektaklio netruko prabėgti. Šventinę programą užbaigė Kauno kamerinio teatro spektaklis „4 Mortos“. Nepaisant vėlyvo laiko Paragių klojimas buvo pilnas žiūrovų. Režisieriaus Dariaus Rabašausko pastatymas ir talentingų aktorių vaidyba padėjo pažvelgti į siaubą keliančią mirties neišvengiamybę kaip į duotybę, padedant ją prisijaukinti ar bent susipažinti kaip su nepažįstamu žmogumi sutiktu vakarėlyje. Susipažinus įtampa dažniausiai sumažėja. Lauritos Peleniūtės atliekamos dainos įsismelkia širdin, meistriška aktorių Margaritos Bladženauskaitės, Indrės Puišytės, Jonės Dambrauskaitės žaisminga vaidyba ir siautulys scenoje padeda susitaikyti ir priimti spektaklį kaip dovaną, kaip nuostabią akistatą su neišvengiamybe.
Šis susitikimas žavus tuo, kad kolegos teatralai susitinka kolegas be festivaliams būdingo jaudulio, be varžytuvių jausmo, giminaičiai - savo senokai matytus giminaičius, kraštiečiai - kraštiečius. Visiems atvykusiems ošia šimtametės liepos, susirinkusius apgaubia ypatinga Paragių aura, o muziejaus kolektyvas dovanoja atvykusiems šiltą, jaukią teatro šventę gimtuosius namus ir tėviškę primenančioje aplinkoje.
Akmenės rajono gyventojams buvo suteiktas nemokamas pavežėjimas maršrutu: Naujoji Akmenė, Akmenė, Venta, Papilė, Šiaudinė, Paragiai. Pertraukų metu vyko audimo edukacija, prekyba tautodailininkų ir amatininkų sukurtais darbais, kaimišku, senolių laikus primenančiu, maistu.
Dėkojame informaciniams rėmėjams. Renginio anonsą parengė Šiaulių televizija rubrikoje „Svečias“, renginio metu Šiaulių televizija parengė specialųjį reportažą. Akmenės rajono laikraštis „Vienybė“ išspausdino skelbimus ir straipsnį apie Mėgėjų teatrų krivūlę „Sugrįžimai į Paragius“.
Džiaugiamės, kad iš projektui skirtų lėšų pavyko pasisiūti Žemaitijos regiono moters tautinį kostiumą, kuris Lazdynų Pelėdos memorialiniame muziejuje vykstantiems renginiams, edukacinėms veikloms bei ekskursijoms suteikia iškilmingumo ir tarnauja lyg duoklė Lazdynų Pelėdos indėliui į tautiškumo išsaugojimą bei puoselėjimą.
Projekto finalinė dalis – išleistas 2022-ųjų metų kalendorius „Sugrįžimai į Paragius“ – dovana projekte dalyvavusių bendruomenių nariams, Akmenės rajono švietimo ir kultūros įstaigoms, rėmėjams ir muziejaus bičiuliams.
Parengė Lazdynų Pelėdos memorialinio muziejaus
ir projekto vadovė Sandra Sakalauskienė
Projektą finansavo:
|
|
Projekto rėmėjai: UAB „Malorija“ direktorius Aloyzas Jarošaitis, Tryškių miestelio bendruomenė
Informaciniai rėmėjai: Šiaulių televizija, Akmenės rajono laikraštis „Vienybė“
Projekto partneriai: Papilės seniūnija, Tryškių miestelio bendruomenė, Tryškių miestelio bendruomenės Dienos centras, Kairiškių daugiafunkcio centro klubas „Margažiedis“, Raudonskardžio bendruomenė,
Projekto iniciatorius: Akmenės r. savivaldybės Akmenės krašto muziejus
Projekto vykdytojas: Akmenės r. savivaldybės Akmenės krašto muziejaus padalinys Lazdynų Pelėdos memorialinis muziejus