Kviečiame į parodos atidarymą

Balandžio 26 d. 13 val. kviečiame dalyvauti parodos „DONA NOBIS PACEM“ („Suteik mums ramybę“) atidaryme, kuris vyks Akmenės krašto muziejuje. Savo kūrybą pristatys du menininkai: tapytojas Raimondas Navakauskas ir skulptorius Alvydas Vadapalas, renginį muzikiniais garsais papuoš Emilija ir Gražvydas Staigvilai.

R. Navakauskas gimė 1961 m. Naujojoje Akmenėje, studijavo Telšių taikomosios dailės technikume ir Vilniaus dailės akademijoje. Nuo 1978 m. aktyviai dalyvauja parodose Lietuvoje ir užsienyje. Jo kūryba apima įvairias sritis – nuo tapybos iki sakralinio meno, ypač ikonografijos. R. Navakausko ikonos – tai ne tik religiniai atvaizdai, bet ir dvasingumo, grožio bei šviesos išraiška. Jis teigia, kad „langas į dangų yra ikona“, o jų gausa – „Dievo troba su visų šventųjų vitražu“.

Kūrybos procesas kartu yra ir dvasinis kelias, nes paveikslas kuriamas sluoksniais, o kol naujai užteptas nudžiūva, dailininkui lieka laiko maldai, mąstymui apie tapomą epizodą. Ikonoms yra naudojami natūralūs dažai iš mineralų, kurie trinami iki miltų, maišomi su kiaušinio tryniu, įdedama vyno acto, levandų aliejaus. Naudojamas tikras auksas. Ikonografijoje labai daug simbolių, kiekviena spalva ir proporcijos turi savo reikšmę.

Neretai šis menas siejamas su rusų cerkvėmis, tačiau jo istorija daug senesnė: tai sakralinis paveikslas, atsiradęs bizantiškoje kultūroje, vaizduojantis šventus asmenis, scenas iš jų gyvenimo, biblinius ar liturginius siužetus. Būdinga Rytų krikščionių bažnyčioms, įskaitant stačiatikių ir graikų. Ikona nuo kitų krikščioniška tema nutapytų paveikslų skiriasi tuo, kad atliekama pagal labai tikslų ikonografinį kanoną, perduodamą iš kartos į kartą. Jis saugo šį atlikimo būdą nuo galimų klaidų ir iškraipymų. Ir tai nepakito iki šių dienų.

Kviečiame ateiti į parodos atidarymą arba apsilankyti vėliau. Paroda veiks iki gegužės 26 dienos.

Geologų vizitas

Šiandien Krašto muziejus sulaukė seniai lauktų svečių – geologų ekspedicijos dalyvių iš Gamtos tyrimų centro, kurie dvi dienas keliavo po Akmenės rajoną lankydami karjerus, atodangas ir kitas geologiškai įdomias vietas. Grupės vadovas dr. Jonas Satkūnas priminė fitozauro Akmenės rajone radybas, atskirų sričių specialistai aptarė ir padiskutavo apie muziejaus rinkiniuose esančias sistematines priešistorinių gyvių grupes. Būta išankstinių klausimų, patikslinimų ir didelio smalsumo, nes proga tai sužinoti iš profesionalų – išties reta. Didysis amonitas ir fitozauro dantys yra vieninteliai tokie radiniai visoje Lietuvoje ir eksponuojami būtent Akmenės rajone, kur buvo rasti. Dviejų į meteoritus panašių akmenų kilmė visgi yra kitokia, tačiau ne mažiau intriguojanti: mažesnysis tolimoje praeityje galėjo būti išsviestas iš kraterio kaip vulkaninė bomba, ledynų apardytas ir atridentas iki mūsų šalies. Ne mažiau aktyvaus aptarimo sulaukė lankytojų atsinešti pavyzdžiai. Kokie vabzdžiai įkliuvo skaidriame Baltijos gintare, kaulas tai ar koralas, meteoritas, o gal jo žemiškasis dvynys, – šie ir daugybė kitų klausimų ir atsakymų praturtino visų diskusijos dalyvių žinias. Dėkojame svečiams ir lauksime kitų apsilankymų.

Kiaušinių marginimo dirbtuvėlės

Velykiniai margučiai – vienas seniausių ir gražiausių lietuviškų papročių simbolių. Kiaušinio marginimas nuo seno buvo siejamas su pavasario atbudimu, gyvybės atsinaujinimu ir gamtos galia. Dažniausiai marginta vašku, vėliau – skutinėta ar dažyta natūraliais augaliniais dažais, naudojant svogūnų lukštus, ąžuolo žievę, įvairias žoleles.

Tradiciniuose raštuose dominuoja saulutės, gyvybės medžiai, žalčiai, paukščių pėdutės – visi šie simboliai turi gilią prasmę. Kiekvienas raštas – tarsi palinkėjimas: sveikatos, derliaus, darnos ar meilės. Marginant kiaušinį, svarbu ne tik grožis, bet ir ritualas – tai buvo atliekama su pagarba, dažnai tylint ar siunčiant gerus linkėjimus.

Lietuvos regionuose buvo populiarūs skirtingi marginimo būdai – Dzūkijoje ypač pamėgtas skutinėjimas, Aukštaitijoje – vašku piešti raštai. Šiandien daugelis grįžta prie senųjų technikų, norėdami pajusti ryšį su protėvių kultūra. Margučiai tapo ne tik šventės atributu, bet ir mažu meno kūriniu.

Prieššventiniu laikotarpiu – balandžio 16-18 d. kviečiame į Krašto muziejuje organizuojamas kiaušinių marginimo dirbtuvėles.

Drugelių namas – vėl gyvas

Praėjusią savaitę Krašto muziejų pasiekė pirmoji šiais metais tropinių drugelių kokonų siunta. Šiomis dienomis spalvingi skrajūnai labai aktyviai ritasi, pirmieji skrydžiui pakilo smulkiausi drugeliai, kiek vėliau – mėlynieji morfai ir drugiai „pelėdos“. Iš viso namelyje apsigyveno 10 skirtingų rūšių iš keturių žemynų. Po ilgokos pertraukos turime išskirtinę rūšį – didįjį Atlaso drugį (Attacus atlas) iš Pietryčių Azijos. Tai vieni didžiausių pasaulio drugelių, kurių sparnai uždengia žmogaus plaštaką. Jų kokonai taip pat įspūdingo dydžio, tačiau ristis kol kas neskuba. Kviečiame atvykti ir pamatyti.

Kviečiame kurti istoriją kartu

Gerbiami Akmenės krašto gyventojai,

Akmenės krašto muziejaus kolektyvas kviečia visus, savo asmeniniuose archyvuose sukaupusius senų nuotraukų, pasidalinti išsaugotais istoriniais kadrais. Laikas bėga ir net tie įvykiai, kurie atrodė dar visai neseniai buvę, neužauginę istorinės vertės – dabar jau prašosi įvertinimo, aprašymo, veidų atpažinimo. Nuotraukų vertę išdidina žinomos aplinkybės: kas yra kadre ar slypi už jo, antrame plane, kas vyksta ir kokie žmonės dalyvauja. Jūsų išsaugoti vaizdai – tai neįkainojama istorijos dalis, padedanti išsaugoti mūsų krašto paveldą ateities kartoms. Lauksime jūsų muziejuje K. Kasakausko g. 17, Akmenėje. Daugiau informacijos telefonu: +370 425 55 075.

Skelbiame nuotrauką, kuri nukeliavo ilgą kelią per Lietuvą, grįžo į Akmenę ir pasakoja apie laiką, kai ratus traukė arkliai. Aliutė Dyšaitė su drauge Akmenės centre, prie batsiuvio dirbtuvės 1935 m.

Vieno žmogaus istorijoje – netikėtos atodangos

Trys knygos ir trys portretinės nuotraukos jų viršeliuose bei pirmąją nuo paskutinės skiriantis 20 metų tardymų, kalėjimų ir tremties laikas. Užrašytą išskirtinę vieno žmogaus istoriją į Krašto muziejų atvežė profesorius Algis Vyšniūnas ir jį atlydėjusi istorikė Kristina Puzarienė. Karo ir pokario metais būta nedaug laisvės kovotojų, kurie išgyveno bausmės dešimtmečius ir grįžo į Lietuvą. Profesoriaus tėvas Vladas Vyšniūnas perėjo visus pragaro ratus, ilgiausiai buvo kalinamas Kazachstano lageriuose. Atgavęs laisvę, daug dirbo, kad paliktų rašytinį liudijimą. Sukrečianti kriminalinių kalinių ir prižiūrėtojų savivalė, darbas radioaktyvių uolienų kasyklose ir nuolatinis badas stepėje, kur auga vien dygūs krūmynai, – tokia būtis Kazachstane laukė 12 000 lietuvių kalinių, o iš viso plačioje lagerių sistemoje buvo kalinama apie 156 000 tautiečių. Tai daugiau nei buvo ištremta į Sibirą 1940-1953 m. Nepaisant to, apie politinius kalinius, kurie amžiams liko svetimuose kraštuose, vis dar kalbama labai mažai, gulagų laikotarpis beveik netyrinėtas, o gyvų liudininkų jau nėra. Akmenės krašte mažai žinomas Juozas Kondratas – vienas iš Kengyro lagerio sukilimo organizatorių – aprašytas A. Solženycino kūriniuose. Galbūt verta pagalvoti apie atminimo ženklą šiam iš Kinkių kaimo kilusiam inteligentui?

Pasikeitus santvarkoms, buvę politiniai kaliniai ir jų palikuonys stengėsi pažymėti bausmės ir laidojimo vietas, jei tik jos būdavo prieinamos. Išskirtinį monumentą prie Balchašo įrengė lietuvių, ukrainiečių ir japonų atstovai karcerio duobėje. Tai lyg vilties ženklas kančių paženklintoje stepėje – karceris čia neretai būdavo pasirenkamas vietoje pavojingo darbo kasyklose, kur laukė mirtis. Atsisveikindamas profesorius A. Vyšniūnas pasidalino lūkesčiu, kad daugiau jaunų žmonių žinotų savo tautos praeitį, atpažintų nepelnytai primirštas asmenybes.

Parodos atidaryme – sugrįžimai ir atradimai

Sugrįžimai prie savo šaknų – tokia mintis nejučiom išsiaudžia iš penktadienio vakaro muzikinės ir dailiųjų darbų mozaikos, sukvietusios gausų pulką svečių pagerbti, pasveikinti pačių artimiausių ir draugų, pamatyti, ką naujo per praėjusius metus sukūrė rajono menininkai. Sugrįžimų istorijos įvairios kaip velykinis margutis: iš tolimesnių miestų savo darbus atvežę buvę akmeniškiai, po pertraukos meno pasaulį vėl atradę kūrėjai ir nuostabus Kelmės A. Lipeikos menų mokyklos kolektyvas su charizmatiškuoju pedagogu Adu Sutkumi, vis apdovanojančiu gimtąjį kraštą trankiais koncertais. Įprasta, jog tautodailė „draugauja“ su kanklėmis ar birbynėmis, bet penktadienį muziejuje karaliavo mušamųjų muzika, žadinanti pavasarį, kviečianti šokiui ir ... ne mažiau įkvepianti kūrybai.

Sugrįžimus papildė nauji debiutai ir atradimai, gera žinia, kai aktyvūs kūrėjai atveda ir paskatina prisijungti pradedančiuosius. Kasmet dalyvaujančių autorių branda ir naujų narių įsiliejimas į bendruomenę rodo, jog išliksime, gyvensime, kursime... Parodos tematika labai įvairi: nuo klasikinių tautodailės temų kaip juostos, riešinės ar šiaudiniai sodai iki modernaus meno darbų iš metalo bei popieriaus.

Tautodailininkų darbus apžvelgė menotyrininkė Michalina Adomavičienė, sveikinimo žodžius tarė savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus specialistės Zita Sinkevičienė ir Raimonda Gaubytė-Kiminė, Krašto muziejaus direktorė Kristina Dorofėjienė, Akmenės r. tautodailininkų vadovė Vilija Narutavičienė.

Paroda veiks iki balandžio 26 d., kviečiame ateiti ir pamatyti. Primename, jog keičiamų parodų lankymas yra nemokamas.

Kviečiame į parodą

Kovo 14 d. 16 val. Krašto muziejuje bus atidaryta tradicinė Akmenės rajono tautodailininkų ir meno kūrėjų paroda. Joje daug pavasario akcentų: velykinis medis su paukščiais ir margučių lizdais, šiaudiniai sodai, dekoratyviniai zuikiai ir kiti mieli rankdarbiai, galintys papuošti ne tik parodos erdves. Tai patrauklios dekoracijos ir šventiniam stalui.

Akmenų mylėtojams patiks Darijos Ručinskės kūrybiniai sprendimai iš įvairių egzotinių mineralų, įsodintų į odos dirbinius. Aguonų paveikslas, rožių mozaika, „džiovintų baravykų“ vėrinys – tai gausybė netikėtų idėjų, ką galima sutverti iš odos.

Pavasariška nuotaika dvelkia pastelinės žalios ir geltonos spalvos tapytojų darbuose, o štai praėjusių metų augalų žydėjimo akimirka simboliškai sustabdyta  laikrodžio ciferblate, pagamintame iš epoksidinės dervos. Tai lyg namų herbariumas, kurio nebereikia saugoti tarp laikraščių, o ir gėrėtis galima bet kada.

Kviečiame atvykti, pasidžiaugti kartu su kūrėjais. Renginį praturtins svečių iš Kelmės muzikiniai inkliuzai.

Sveikiname!

Kovo 11-oji buvo ne tik politinis sprendimas, bet ir tautos valios išraiška – valstybingumo atkūrimo siekis, ryžtas išsaugoti savo kultūrą, kalbą ir istoriją. Iki jo nueitas ilgas kelias, bet ir po šio vienybės akto būta daug krizių, netikrumo, bandymų šį siekį sugriauti. Ne vieną dešimtmetį užtruko, kol buvo sukurtas stabilumas, saugumas, užaugo nauja kitaip mąstanti karta, o anuomet dar laukė ilgas valstybės su visomis jos funkcijomis kūrimo procesas ir daugybė klausimų – kaip, kodėl?

„Kaip vadinsime šią dieną?“ Per visą laikraščio puslapį nuskambėjo žinia atkurtai Lietuvai 1990 m. kovo 13 d. savaitraščio „Forumas“ numeryje. Dabar jau nebekyla minčių, kaip vadinti vieną ar kitą valstybės šventę, per 35-erius metus viskas sustojo į savo vietas, nemaža Atgimimo įvykių tyliai nugrimzdo į užmarštį, tačiau Kovo 11-oji įsitvirtino kaip laisvės simbolis. Sveikiname visus kraštiečius su valstybės švente! 

Knygos „Alkanoji stepė“ pristatymas

Kovo 19 d. 13 val. Krašto muziejuje profesorius Algis Vyšniūnas pristatys paskutinę pagal tėvo Vlado Vyšniūno (1922-1998) atsiminimus parengtą knygą „Alkanoji stepė“, kurioje pasakojama apie Kazachstano ypatinguosius lagerius. Autorius pateikia autentišką liudijimą apie žiaurią GULAG’o lagerių mėsmalę ir pragariškas į ją patekusių žmonių kančias, mini daug lietuvių politinių kalinių pavardžių.

Lietuvoje, kovose už laisvę, žuvo apie 25 000 kovotojų ir jų ryšininkų. Neplačiai žinoma, kad dar tiek pat jų mirė GULAG’o lageriuose. Ši knyga – tai dar vienas dokumentas, papildantis Lietuvos istorijos puslapius apie Laisvės kovų dalyvius ir jų likimus.

V. Vyšniūnas (slapyvardis – Gražvydas, Aušrelė) – mokytojas, statybininkas, rašytojas, partizanas, politinis kalinys SŽ-877. Buvo nuteistas 10 metų kalėti lageryje ir 5 metus tremties be teisių. Atbuvus bausmę įvairiuose lageriuose, ištremtas į Karagandą ir tik 1961 m. grįžo į Lietuvą.
Visus, besidominčius istorija, kviečiame dalyvauti.

Ankstesnis 1 2 3 ... 20 Sekantis